Blog

Prezent na święta i sylwestra… dla samego siebie

Święta Bożego Narodzenia uplasowały się pod koniec listy najbardziej obciążających psychicznie wydarzeń na skali stresu według Holmesa i Rahe’a. Nic dziwnego więc, że często wyczerpani pracochłonnymi przygotowaniami, całodniowym sprzątaniem czy gotowaniem, nie mamy już siły i przestrzeni, by być dla siebie dobrymi i wyrozumiałymi. Odreagowując napięcie częściej zdarza nam się sięgnąć po alkohol, wybuchnąć na partnera czy w niekontrolowany sposób zacząć objadać się słodyczami.

Może więc warto w tym roku dla odmiany na listę swoich priorytetów wpisać zadbanie o… prezent dla samego siebie. Tu nie chodzi tylko o rzeczy materialne, choć i takie mogą być odpowiedzią na nasze potrzeby. Podarunkiem dla samego siebie może być uważność na siebie, prawdziwa obecność, otwarcie się na relacje, przebaczenie sobie czy dziecięca beztroska w poznawaniu świata. Wskazówką, która może nas naprowadzić na to, jaki prezent byłby dla nas samych najlepszy, jest odpowiedź na pytanie o nasze potrzeby. Wsłuchanie się w nasze emocje i uczucia może dać nam odpowiedź, czego potrzebujemy, a to z kolei może okazać się wspaniałym wstępem do tego, jak możemy się o siebie świątecznie zatroszczyć.

Przykładowo, jeśli Anna w ostatnim czasie odczuwa złość i irytację w relacji z partnerem, to być może fundamentalna potrzeba bezpieczeństwa i stabilizacji jest u niej zagrożona. To, co może zrobić w tej sytuacji, to nakręcać się w swoim podenerwowaniu, co spowoduje tylko wzrost napięcia w związku lub zatroszczyć się o siebie i zapytać – „jak mogę się o siebie zadbać?” Pomysłem może być szczera rozmowa z najbliższą osoba i emocjonalne otwarcie się na nią. Zbliżenie się niesie ze sobą ryzyko zranienia, ale także obietnicę bycia przyjętym i bezwarunkowo zaakceptowanym.

Tak przykładowo wśród prezentów, który ofiarujemy sobie na święta może się znaleźć:

  • Zrobienie czegoś po raz pierwszy lub w sposób, w jaki tego nigdy nie robiliśmy
  • Napisanie listu do bliskiej osoby, w którym rozliczamy się z trudami przeszłości i dzielimy się swoimi uczuciami
  • Dzienniczek wdzięczności, gdzie codziennie odnotowujemy rzeczy, za które chcemy podziękować
  • Szczera rozmowa lub spowiedź w przypadku osób wierzących, które pomogą nam nadać sens przeszłym doświadczeniom i zadbać o porządek w świecie ducha i emocji
  • Lista marzeń, dzięki której będziemy mogli zwizualizować to, czego pragniemy

Wśród podarunków, które możemy dać sobie samemu na święta jest jeszcze rozwój i przestrzeń na poznawanie siebie. Jedną z dróg, by to osiągnąć jest udział w psychoterapii lub warsztatach psychologicznych. Przełom roku może być dobrym momentem, by z nową energią poszukać zdecydować się na podróż w głąb siebie i umówić się na konsultację psychologiczną.