Seksoholizm

     Seksoholizm – dla kogo jest wskazana terapia?

Seksoholizm, inaczej hiperseksualność czy uzależnienie od seksu jest nałogiem podobnym do alkoholizmu czy palenia papierosów. Kiedy warto skorzystać z profesjonalnej terapii? 

Seksoholizm zaliczany jest do grupy uzależnień behawioralnych, w przypadku których osoba uzależniona jest od konkretnych rodzajów czynności, a nie od substancji, jak w przypadku alkoholizmu czy lekomanii.

W tym przypadku mamy do czynienia z zachowaniami seksualnymi, co objawia się głównie jako stały albo okresowy przymus seksu w celu uzyskania odpowiedniego poziomu satysfakcji – podobne jak w przypadku osób uzależnionych przyjmujących środki odurzające.

Jakie są objawy seksoholizmu?

Osoba uzależniona od seksu znacznie częściej podejmuje czynności seksualne, odczuwając przy tym wewnętrzny przymus. W końcu może dojść do utraty kontroli nad zachowaniami seksoholika, dlatego nie może on ich zaprzestać, nawet pomimo pojawienia się negatywnych konsekwencji tego uzależnienia.

Seksoholicy zaczynają wtedy coraz częściej poszukiwać okazji oraz osób gotowych do współżycia nawet wtedy, gdy wiedzą, że ich nałóg może powodować:

  • rozpad związku i więzi rodzinnych
  • utratę szacunku otoczenia
  • zwolnienie z pracy
  • zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową

Uzależnieniu od seksu może wtedy także towarzyszyć poczucie beznadziei, osamotnienia, poczucie winy. Bez seksu osoba uzależniona zaczyna odczuwać objawy „odstawienia”, na przykład panikę, rozdrażnienie, trudności z koncentracją czy depresję.

Seksoholizm to choroba, którą można leczyć

Podobnie jak inne uzależnienia, także seksoholizm może być leczony. Gdy osoba uzależniona odczuwa negatywem konsekwencje swoich zachowań, powinna jak najszybciej udać się do psychologa, którego specjalnością jest terapia tego rodzaju uzależnień.

Leczenie polega wówczas na psychoterapii skierowanej na przywrócenie zdrowego i satysfakcjonującego funkcjonowania w obszarze seksualnym, nawiązywanie zdrowych relacji z ludźmi i umiejętność budowania trwałych związków.

Jeśli chodzi o seksoholizm terapia Warszawa jest jednym z wielu miast, w którym można skorzystać z profesjonalnej i kompleksowej pomocy. Zapraszamy do skorzystania z terapii w naszej pracowni psychoterapii Mind Story!