Zaburzenia lękowe u młodzieży

     Lęk młodzieży – czy terapia zaburzeń lękowych u młodzieży jest wskazana?

Strach jest naturalnym odruchem występującym również u dzieci i młodzieży. Gdy jednak staje się nadmiernie nasilony i zaczyna przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, warto pomyśleć o profesjonalnej terapii zaburzeń lękowych. 

Bez odczuwania strachu człowiek byłby narażony na niebezpieczne sytuacje. Strach jako towarzyszące człowiekowi od czasów pierwotnych pozwala na uniknięcie potencjalnego zagrożenia, poszukiwać rozwiązań problemów i tym samym zwiększa szansę na zachowanie zdrowia i życia.

Zdarza się jednak, że naturalny strach może przybierać pokaźne rozmiary i prowadzić do powstania lęków. Szacuje się, że problem ten dotyka aż około 20% dzieci i nastolatków.

Zaburzenia lękowe u młodzieży

U najmłodszych dzieci najczęściej spotykanym zaburzeniem lękowym jest lęk separacyjny, który pojawia się w momencie rozłąki z rodzicem lub opiekunem. Lęk ten rzadko przechodzi w wiek nastolatki, ale również może wtedy się pojawiać.

U młodzieży częściej występują zaburzenia lękowe uogólnione przed różnymi mniej albo bardziej spodziewanymi wydarzeniami, na przykład związanymi ze szkołą czy grupą rówieśniczą. Najczęściej zaburzenia te objawiają się przez niepokój, nerwowość i napięcie.

Mogą pojawiać się także zespół lęku napadowego, czyli zaburzenia paniczne lub lęk napadowy, którym towarzyszą nasilone objawy somatyczne, na przykład zawroty głowy, kołatanie serca czy napady duszności. Napady te mogą być wywołane także bez swoistej przyczyny.

Poniżej prezentujemy przypadki, gdy wskazana jest terapia lęk Warszawa to jedno z miast, gdzie można z niej skorzystać.

Terapia lęku u młodzieży wskazana jest wtedy, gdy:

  • lęk jest nasilony nieproporcjonalnie w stosunku do okoliczności
  • lęk wywołany jest niestwarzającymi niebezpieczeństwa bodźcami, które dla większości osób są neutralne
  • lęk trwa nieproporcjonalnie długo w stosunku do rodzaju wywołującego go bodźca
  • lękowi towarzyszą objawy somatyczne
  • lęk utrudnia radzenie sobie w codziennych sytuacjach

Jeśli potrzebna jest terapia młodzieży Warszawa i pracownia Mind Story to sprawdzony wybór. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!


Powiąż naszą ofertę ze swoimi potrzebami – wypełnij krótką ankietę: