Alkoholizm – leczenie alkoholizmu

Alkoholizm – skuteczna terapia uzależnienia     Alkoholizm – skuteczna terapia uzależnienia

Uzależnienie od alkoholu jest poważnym i często bagatelizowanym problemem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet, niezależnie od statusu, wieku czy miejsca zamieszkania. Czy istnieją skuteczne terapie uzależnienia tego rodzaju? 

Osoby uzależnione od alkoholu czują wewnętrzny przymus spożywania go w dużych dawkach.

Główne objawy alkoholizmu to:

 • głód alkoholowy – silna potrzeba spożywania alkoholu
 • trudności z kontrolowaniem ilości wypijanego alkoholu i czasu poświęconego na picie
 • objawy zespołu abstynencyjnego – problemy z sercem, drżenie mięśni, wymioty, biegunki, potliwość, zaburzenia snu, drażliwość
 • picie alkoholu w celu złagodzenia zespołu abstynencyjnego albo po to, aby mu zapobiegać
 • zwiększona tolerancja alkoholu – potrzeba spożywania większych dawek alkoholu
 • picie alkoholu nawet pomimo wiedzy o jego szkodliwości
 • zaniedbywanie alternatywnych rozrywek i zainteresowań na rzecz alkoholu

Alkoholizm jest poważnym problemem, także społecznym, który prowadzi do zaburzenia życia rodzinnego, problemów finansowych, problemów z prawem, utrudnia kontakty z innymi ludźmi. Jak go leczyć?

Leczenie alkoholizmu

W leczeniu alkoholizmu stosuje się obecnie terapie psychologiczne oraz leczenie farmakologiczne. W wielu przypadkach prowadzona jest także zamknięta terapia uzależnień w Warszawie i w innych miastach.

Dla uzyskania najlepszych efektów leczenia konieczna jest również chęć samej osoby uzależnionej do zmiany swojej pozycji – bez odpowiedniego nastawienia alkoholik może szybko powrócić do nałogu. Osoby z rodziny alkoholika często wymagają również terapii jako osoby współuzależnione czy terapii DDA – Dorosłych Dzieci Alkoholików.

 

Przyznanie się do swojej słabości nie jest wstydem. Przeciwnie - wymaga ogromnej odwagi, ponieważ jest ono stanięciem w prawdzie przed samym sobą. Prośba o pomoc to również nie jest wstyd. To wyraz poczucia odpowiedzialności, że tylko od nas samych zależy to, jak będzie wyglądało nasze życie.

 

Kiedy picie alkoholu staje się problemem

Alkoholikiem może stać się każdy. Jeśli nie da się zapanować nad sięganiem po niego, jeśli jest on stałym elementem każdego dnia, jeśli wszystkie próby nie spożycia go kończą się niepowodzeniem - to można śmiało powiedzieć, że zaczynamy mówić o problemie alkoholowym.

Specjaliści wyróżniają cztery etapy choroby alkoholowej. Pierwszy z nich jest niemal niedostrzegalny, ponieważ nie odbiega on w żaden sposób od picia innych. Piję, bo lubię. Piję, bo jestem bardziej pewny siebie. Piję, bo mam "mocną głowę". Jednak stopniowo piję więcej, żeby móc poczuć ten "błogi" stan upojenia alkoholowego i już nie potrafię inaczej funkcjonować, niż tylko pijąc.

Jeśli czują Państwo, że opisana wyżej sytuacja Państwa dotyczy, to nie ma na co czekać. Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces, jednak im szybciej się go rozpocznie, tym szybciej można pokonać nałóg. Nasi specjaliści pracujący w Warszawie są otwarci na pomoc Państwu i dostosowaniu form tej pomocy do Państwa potrzeb.

 

Wpływ alkoholizmu na rodzinę

Alkoholizm jednego z członków rodziny nie jest jego indywidualnym problemem. Na jego chorobie cierpi cała rodzina. Skuteczna terapia uzależnienia to również współpraca z rodziną. Jej pomoc często jest nieoceniona w procesie "leczenia" uzależnionego.

Rodzina alkoholika również powinna skorzystać z oferty terapii uzależnień, jako osoby współuzależnione. Przez lata życia z osobą owładniętą chorobą alkoholową ludzie wypracowują określone zachowania w stosunku do niej. W tym wypadku najbardziej poszkodowane są dzieci, które przyjmują w domu jedną z ról:

 • bohatera - odpowiedzialny opiekun rodziny
 • maskotki - dbają o dobry nastrój pozostałych członków rodziny, rozśmieszając ich swoim zachowaniem
 • kozła ofiarnego - na niego spada odpowiedzialność za wszystko, co złe
 • niewidocznego dziecka - unika ludzi

W dorosłym życiu osoby pochodzące z rodziny alkoholowej mają trudności z nawiązaniem bliskich relacji i, niestety, często powielają wzorce rodziców. Wchodzą w związek z alkoholikiem, bądź same nim zostają. Dlatego tak ważna w leczeniu alkoholizmu jest odpowiednia pomoc pozostałym członkom rodziny. Po pierwsze, aby pomóc osobie uzależnionej, a po drugie, żeby zminimalizować negatywne skutki w późniejszym życiu.

Pracownia Mind Story działająca w Warszawie prowadzi działania skierowane do osób współuzależnionych oraz dorosłych dzieci alkoholików (DDA). Skuteczna terapia uzależnienia to kompleksowe zajęcie się procesem leczenia, uwzględniając wszystkie działające czynniki.

 

Jak długo trwa terapia?

Leczenie alkoholizmu to nie jest krótkotrwały epizod. To proces, którego powodzenia zależy wyłącznie od osoby chorej.

Najtrudniej jest przyznać się przed sobą do tego, że ma się problem. Zazwyczaj to rodzina przywozi alkoholika na terapię i początkowo należy uświadomić zainteresowanemu, że ma problem z alkoholem. Bez tego kroku nie da się przejść do dalszego leczenia, bo jeśli nie ma problemu, to co tu zmieniać?

Długość trwania terapii uzależnień jest zależna tylko i wyłącznie od indywidualnego przypadku. Dla jednych może być to kilka miesięcy, dla innych kilka lat, a u jeszcze innych będzie to trwało do końca życia. Zapewne mają Państwo obawy, czy będą w stanie podołać, jednak specjaliści pracujący w pracowni psychoterapii "Mind Story" w Warszawie dopasowują swoją ofertę pomocy do potrzeb osoby chorej.

Alkoholizm to choroba, która sama z siebie nie minie. Proces leczenia choroby alkoholowej to jedyny sposób, aby pokonać nałóg. Ważne jest również wsparcie dla pozostałych członków rodziny, które są osobami współuzależnionymi. Świadomość własnej choroby i poddanie się terapii uzależnienia są niezbędnymi warunkami do poprawy życia. Jeśli czują Państwo, że picie alkoholu stało się problemem, to zapraszamy do naszego zespołu w Warszawie.

 

Jeśli także interesuje cię temat taki jak alkoholizm i terapia, to nasza pracownia psychoterapii Mind Story jest gotowa do pomocy. Zachęcamy do umówienia się na spotkanie!


Powiąż naszą ofertę ze swoimi potrzebami – wypełnij krótką ankietę: